Std 3 Maths SCERT [Let's takeaway]

 CHAPTER 3

Let's Take Away





Recall


*When one number is subtracted from another member the Difference is obtained

 *While subtracting, the smaller number (Subtrahend) is taken away from the bigger(Minuend).

*The symbol for subtraction is "ー"


Example


The difference between 857 and 642 is 215 can be as follows 


857      ー     642       = 215

 ⬇                  ⬇                

Minuend       Subtrahend         Difference


The numbers are written  one below the other according to the place value of their digits



*The digits are subtracted starting from the units place.

*Subtraction of numbers may or may not involve regrouping .

*Subtraction can be checked or verified using addition

Difference + Subtrahend=Minuend

Example 

8         -        2      =       6

⬇                  ⬇                

Minuend       Subtrahend         Difference  

6+2=8



Different number patterns can be obtained by skip counting backwards

Examples In 10's :

400, 390, 380, 370

In 50's :

850, 800, 750, 700


Subtracting 3-digit numbers without borrowing


Ex : Subtract 627 from 262

   

  667-223


     687-

     323

  ----------

    364


Step 1: Subtract the ones

 7 ones- 3 ones = 4 ones

Write 4 in the ones place.


 Step 2: Subtract the tens

8 tens-2 lens = 6 tens

 Write 6 in the tens place.


Step 3: Subtract the hundreds


6 hundreds - 3 hundreds = 3 hundreds

 Write 3 in the hundreds place.


Exercise 1

1.354-123

2.635-223

3.765-323


Subtracting 3 digit numbers with borrowing

ex:567-228

     567-

     228

  ------------

    339


Step 1: Subtract the ones

you cannot subtract 7 ones from 8 ones. Borrow 1 ten from 6 tens and change it to 10 ones.

You now have 17 ones

17-8=9

write 9 in the ones  place.

Step 2: Subtact the tens

5-2=3

write 3 in the tens place.

Step 3: Subtract the handreds

5-2=3

Write 3 in the hundreds place.


Exercise 2

1.347-228

2.623-314

3.572-258








Notes with mother


Four 100 rupee note+five 

10 rupee notes 

400+50=450 rupees.


What are the notes given to Anu?


One 100 rupee note and two 10 rupee notes.

 100+ 10 + 10 = 120 

Money left with Anu's mother

Three 100 rupee notes and three 10 rupee notes.

100+ 100+ 100 = 300

 10+ 10 + 10 = 30 

(300 + 30= 330 rupees]

450-120 =330


450 120= 330























India=243 runs

opposite team = 193 runs

:. More runs India

 scored =243-193=50 runs





*Of the 686 grains that the tiny ant collected, he gave 247 to the baby squirrel and 265 to the pretty parrot. How many grains are left with the tiny ant?


Total number of grains given to baby squirrel and pretty parrot 247 +265 = 512


grains left with tiny ant = 586-512 = 174



























 Number of boys participated in the Independance day 

rally = 296


Number of girls = 336


Total = 296 +336= 632


Total number of Scouts


and Guides = 186 +117=363


Number of Red cross members= 632 - 363 = 269











Number of persons took food on the first day = 386

Number of persons took food on the second day = 637

 More persons took food on the second day. To know 'how much'?◻ find how much more is 637 than 386.

637-

386

------

251

No. of chairs hired = 1000 

No.of chairs returned = 186 No. of chairs used = 1000-186

1000-186=814









[page 44 of the text book]


1)Among the 240 notebooks with the school society, half of them were sold. Find the number of notebooks left.


 *Total number of notebooks = 240 

Half of it were sold. 

So half of it is left.

 Half of 240=120


2)Ramu bought brinjal for 545 rupees and lady's finger for 232 rupees. He sold the brinjal for 637 rupees and the lady's finger of 365 rupees. Find the profit from each sale. What was the total profit? 

Profit on selling the

 brinjal = 637-545 = 92 Rs

Profit on selling the lady's finger = 365-232= 133 Rs


Total profit = 92 +133=225 Rs


3)Ammu bought some household things from Babu store for 903 rupees. Anu bought the same things from Maveli Store for 784 rupees. Which is the best purchase? By how much?


The best purchase is that from Maveli store, because the price is less there. 

Gain on purchase from Maveli store=903-784=119 RS


4)PTA bought 8400 laddus for the In dependence Day celebrations. The number of students in the first stan dard is 89, second standard 93, third standard 87, fourth standard 98 and in the fifth standard 102. If one laddu is given to each student, find the number of laddus left. Find the num ber of laddus needed more to distrib ute two laddus each two every student. 

Total no.of students=89+93+ 87 +98 + 102 = 469

 No.of laddus bought = 840

 No. of laddus left if given one each = 840-469 = 371

 No. of laddus needed to give two each=469 +469=938

More laddus needed=

938-840 = 98


5)In a UP School, the number of students in the LP section is 292 and 345 in the UP section. Among them 349 are boys. Find the number of girls in the school. Who are more in number, boys or girls? By how much?


Total no.of students = 292 + 345=637 

No of boys = 349 

No. of girls = 637-349 = 288

 Boys are more in number.

 No.of more boys = 

              349 - 288 = 61


840-785=55
840-435=405
840-518 =322
840-695 =145
840-378 =462
785-435=350
785-518=267
785-695=90
785-378 = 407
695-435=260
695-518 =117
695-378 =317
518-435=83
518-378 = 140
435-378 = 57
















Manian rat can escape through the number 322 on the well





















By finding the answers to the questions on the keys we can find the locks

699-398 = 301

765-499=266

702-208=494

Find the locks by doing the sums on the keys

526-149=377

689-496=193


Comments

POPULAR POSTS

Std 3 SCERT English [Billu the dog]

Std 3 SCERT Maths [Lesson 1 Hundred and Above]

Std 3 മലയാളം SCERT [ പാഠം 1 അമ്മയോടൊപ്പം]

std 3 Malayalam SCERT [Lesson6 പട്ടം ]

Std 3 മലയാളം [SCERT പാഠം 2 ]

Std 4 EVS SCERT [ Filed and forest]

Std 3 മലയാളം [SCERT കുട്ടികളും പക്ഷികളും ]

Std 3 English [SCERT Lesson 2 Three Butterflies]

std 4 EVS SCERT [Lesson 6 Up above the sky]

Std 4 EVS [SCERT The Leaf too has to say]

CATEGORIES

std 3 Maths SCERT [Lesson 7 In Rows and Columns ]

Std 3 SCERT Maths [Lesson9Equal shares]

EVS , Std 4 Lesson 3 [The Road To Independence]

Std 4 EVS [Lesson 4 wonder world of birds]

Std 3 English SCERT Lesson 5 The Little Clay Hut

std 4 SCERT EVS [Lesson8 Reading and Drawing Maps]

std 3SCERT Maths [lesson 10 Measuring weights]

Std 4 SCERT EVS [Lesson11 Care for friends]

std 3 Maths SCERT [Lesson 8 Measure and Tell]