std 3 Maths [SCERT Lesson 2 we can add ]
CHAPTER -
We can Add
Recall
*The numbers to be added are called Addends.
*The total of the addends is called Sum.
* The symbol for addition is '+'.
Example: 'The sum of 39 and 31 is 70' can be written as follows:
39---->addend
+ 31----->addend
- - - - - -
70------->sum
+
[ The numbers are written one below the other according to the place value of their digits]
* The digits are added starting from there ones place.
Exercise 1
1) 123+321
2) 142+230
3) 365+432
4) 666 +222
5) 264 +523
Adding two 3- digit numbers with regrouping of ones place.
Ex: Add 515 and 238
H T O
①
5 1 5 +
2 3 8
_______________
7 5 3
step 1: Add ones
5+8=13 ones = 1 ten+3 ones
write 3 in ones column.
carry 1 ten to the tens column.
Step 2: add tens
①+1+3=5 tens
Write 5 in tens column.
Step 3: Add hundreds
5+2=7hundreds
Write 7 in the hundreds Column.
Exercise 2
1.517+238
2.326+427
3.248+349
4.534+336
5.127+265
Adding two 3-digit numbers with regrouping of tens place.
Ex: Add 551 and 283
H T O
①
5 5 1 +
2 8 3
_______________
8 3 4
step 1: Add ones
1+3=4 ones
write 4 in ones column.
Step 2: add tens
5+8=13 tens= 1 hundred+3 tens .write 3 in tens column.
carry 1 hundred to the hundreds column.
Step 3: Add hundreds
①+5+2=8 hundreds
Write 8 in the hundreds Column.
Exercise 3
1.384 +493
2.293 +295
3.455+ 183
4.166+261
5.532+ 382
Adding two 3-digit numbers with regrouping of tens and ones place.
Ex: Add 557 and 283
H T O
① ①
5 5 7 +
2 8 4
_______________
8 4 1
step 1: Add ones
7+4=11ones = 1 ten and 1 One
write 1 in ones column.
Carry 1 ten to the tens column.
Step 2: add tens
① +5+8=14 tens=
1 hundred+4 tens .write 4 in tens column.
carry 1 hundred to the hundreds column.
Step 3: Add hundreds
①+5+2=8 hundreds
Write 8 in the hundreds Column.
Exercise 4
1.487 +136
2.296 +428
3.356+589
Page 22
Ammu bought 2 kilograms of sugar and 2 kilograms of dal from the shop. Cost of 1 kilogram of sugar is rupees 35 and dal is rupees 68. How much money did she pay?
* Cost of 1kg sugar = 35 Rs
cost of 2 Kg sugar = 35+35
70Rs
cost of 1kg dal = 68 Rs
cost of 2kgdal = 68+68
136 Rs
:. Total cost=70+136=206 Rs
206 Rs
or
cost of 1kg sugar =35 Rs
cost of 1kg dal = 68 Rs
Total cost of 1kg
sugar and 1 kg dal =35 +68
103 Rs
:. Total cost of 2kg
sugar and 2 kg dal=103+103
206 Rs
Library [Page 26]
Mary's school library has 524 Malayalam books and 75 English book
Out of the 120 books that arrived today, 20 are English books
What is the total number of books the library including the new arrival?
What is the total number of English books?
What about Malayalam books?
* Total No. of books in
the library =524+75=599
New arrived books = 120
:. Total No. of books =599+ 120
Total No. of English
Books = 75+20 =
____English books
Total No. of Malayalam
Books = 524+100 =
________ Malayalam books
sports meet[page 26]
In the sub-district sports meet conducted at Mary's school, 199 boys and 2 girls participated on the first day. On the second day, 31 other boys and other girls also participated.
.How many students participated in the sports mest altogether?
.Who are more in number, girls or boys?
.Students who participated in the race, were given chest numbers from 951 to 989. If so, how many took part in the race?
*No. of students participate on the first day
Boys=199
girls=204
Total = 199+204=403
No. of students participate on the second day
Boys=31
girls=21
Total = 31+21=52
No. of students participate on the sports meet all together
403+52 = 455 Students
Total no. of boys=199+31
230 boys
Total no.of girls=204+21
225 girls
How many groups?
As part of the sports meet, 269 coconuts were received from the LP section to make payasam. However, 162 more coconuts were received from the UP section than from the LP.
How many coconuts were there altogether?
If all the coconuts are arranged in groups of 100, what will be the number of groups?
* number of coconut received from
LP section=269 coconuts
No.of more coconut received from
UP section =162 coconuts
No.of coconut received from UP section=269 +162
431 coconuts
:. Total no. of coconuts=269+431=700
No. of 100's groups in700
7 groups
Sini
saree-375+
shirt-325
-------------
700
Sanitha
churidar-350 +
Sare -375
bag -285
---------
Rasiya
bag -285+
umbrella-175
---------
Rasheed
baniyan- 76 +
shirt. - 325
umbrella- 175
---------
Laila
Skirt 265+
top 215
---------
Ancy
saree-375
Name the persons get it gift coupon-
*
(Text book Page 31)
In a plantain grove, 874 saplings were planted on the first day and 569 on the second day. What is the to tal number of saplings planted?
No. of saplings planted on the first day =874
No. of saplings planted on the second day = 569
Total number of saplings planted = 874 +569= 1443
①①
874 +
569
--------
1443
A wholesale dealer distributed 666 bags of rice on the first day, 555 bags on the second day and 777 bags on the third day. Find the total number of bags distributed on the three days.
Rice distributed on the first day= 666 bags
Rice distributed on the second day = 555 bags
Rice distributed on the third day = 777 bags
Total rice distributed= 666+ 555 777
-------
1998
1998 bags
For a relief fund, 468 rupees was re ceived on the first day and 357 rupees on the second day. What is the tota amount collected in the first two days? To make1000, how much more is needed?
👆ഇത് 3rd chapter എടുത്തതിനു ശേഷം പഠിക്കാം
To see the Maths fair, 228 people came on the first day and 272 on the second day. On the final day double the number of people of the two previous days came. Then What is the total num ber of visitors to the fair?
No. of visitors in the Maths fair on the first day = 228
No of visitors in the Maths fair on the Second day = 272
Total No of visitors on the first and second day = 288+272 =500
228+
272
------
500
No. of visitors on the final day = double of 500=1000
Total No. of visitors =
500+ 1000 = 1500.
OR
Total number of visitors= (228 +272)+ (228+272) + (228 + 272) = 500 +500 +500 = 1500
For a study tour, 6 buses having 40 seats each were arranged. In the last bus, half the seats were empty. Find the total number of students who went for the tour?
No. of students in a bus = 40
No. of students in 5 buses =
40 + 40 + 40 + 40 + 40 = 200
No. of students in the last bus= 20
Total number of students=200+20= 220.
In the school PTA meeting, 107 men and 270 women participated. Find the total number of persons who attended the meeting.
No. of men participated in the PTA meeting = 107
No. of women participated in the PTA meeting = 270
Total No. of persons -107+ 270 =377
Village Club, under the project A hen to a student distributed chicks to all the students in the school free of cost. On the first day 384 chicken were distributed and on the second day 448. Then What is the total number of students in that school ?
Number of students who got chicks on the
first day= 384
Number of students who got chicks on the second day = 448
Total number of students=384 +448=832
Abu bought vegetables for rupees 445 and sold it for rupees 660. Fruits were purchased for rupees 415 and were sold for rupees 600. For purchaising these items how much did Abu pay? What is the total amount Abu got after the sale?
Amount used to purchased
them =445+415 = 860 rupee
Amount got on selling
them= 660 + 600 = 1260 rupee
Write the next numbers
10, 30, 50, 70, 90,110, 130, --- ,---- (increases by 20)
120, 140, 160, 180, 200, 220, 240, ---, ---
( increases by 20)
555, 565, 575, 585, 595, 605, 615, --- ,---
(increases by 10)
225, 250, 275, 300, 325, 350, 375,
(increases by 25)
100, 110, 130, 160, 200, 250, 310, ---,--- (increases in the order 10,20,30,-)
Now you try the following
50, 100, 150, 200, 250, --- ,----
111, 222, 333, 444, ----, ----
115, 225, 335, 445,---, ----
*The sum of two consecutive numbers is always an odd number
* The sum of two even numbers is always an even numbers
*The sum of two odd numbers is always an even number
*The sum of an odd number and an even number is always an odd numbers
The number in the first box is 1. Chakki has to jump to the boxes having double of the number in the previous boxes. So the num bers are 1, 2,4, 8, 16, 32, 64, 128, 256, 512 and 1024. Now you mark the right path.
Magic square
Comments
Post a Comment